گواهی عدم بارداری در طلاق توافقی

یکی از مدارک مورد نیاز جهت ثبت طلاق در دفاتر رسمی، گواهی عدم بارداری در طلاق توافقی می باشد.

مطابق عرف دادگاه های خانواده، معمولا دفاتر دادگاه ها، زوجه را به یکی از آزمایشگاه های منتخب قوه قضائیه (پزشک قانونی) که مورد وثوق دادگاه می باشد راهنمایی می نمایند. زوجه را مکلف می نمایند که گواهی عدم بارداری را جهت اجرای صیغه ی طلاق به همراه داشته باشند.

البته در برخی از شعبات به اظهار شخص زوجه مبنی بر عدم بارداری اکتفا نموده و گواهی عدم باردارای را از ایشان مطالبه نمی نمایند.

اما مطابق با ماده 31 قانون حمایت از خانواده، زوجین جهت ثبت طلاق در دفترخانه رسمی و اخذ طلاق نامه در دفاتر رسمی طلاق موظف هستند تا گواهی عدم بارداری رابه سردفتر ارائه دهند. ثبت طلاق توافقی بدون گواهی عدم بارداری  تخلف است. سردفتر طبق قانون باید از ثبت طلاق، بدون اخذ گواهی عدم بارداری خودداری نماید، در غیراینصورت مرتکب تخلف شده است.

­­

فلسفه وجودی اخذ گواهی عدم بارداری

  • درصورت بارداری زوجه، می بایست در خصوص نفقه، و حضانت نوزاد نیز توافقات فی مابین زوجین به عمل آید.
  • احتمال دارد که زوجین پس از اطلاع از بارداری، از طلاق منصرف شده و به زندگی مشترک ادامه دهند که این امر موجب استحکام بنیان خانواده می گردد.

 

هزینه ی اخذ گواهی عدم بارداری:

هزینه اخذ گواهی عدم بارداری مبلغی  بسیار ناچیز و حدود پنجاه هزار تومان است. که شما بعد از پرداخت هزینه و معاینه توسط پزشک و در صورت باردار نبودن گواهی عدم بارداری را دریافت می کنید.

در چه صورت نیازی به گواهی عدم بارداری نیست؟

در طی مراحل طلاق توافقی اگر زوجه دوشیزه یا یائسه باشد. از آنجایی که دوشیزه یا یائسه نمی تواند باردار شود، پس نیازی به ارائه این گواهی نیست.

تفاوت گواهی عدم بارداری و گواهی سلامت بکارت

گواهی عدم بارداری و گواهی سلامت بکارت که هر دو توسط پزشک قانونی مورد بررسی قرار می گردند، با یکدیگر متفاوت می باشند. گواهی عدم بارداری شرط مهم و ضروری جهت ثبت طلاق می باشد.

ولی گواهی سلامت بکارت برای گرفتن طلاق ضروری نیست و با درخواست زوجه از دادگاه و معرفی ایشان به پزشک قانونی معتمد جهت تست سلامت بکارت صادر می شود. این گواهی طبق قانون جدید برای زوجین مفید می باشد. با ارائه گواهی سلامت بکارت، نام همسر از شناسنامه ی هردو زوجین، حذف می گردد.

گواهی عدم بارداری در طلاق توافقی از کجا باید گرفته شود؟

دادگاه خانواده قبل از صدور گواهی عدم سازش زوجین باید مطمعن شود که زوجه حامله نیست. اسامی یک سری مراکز پزشکی قانونی که مورد تایید دادگاه می باشد، به زوجه داده می شود. بنابراین زوجه برای معاینه توسط پزشک و گرفتن گواهی عدم بارداری به پزشکی قانونی مراجعه می کند. مدت اعتبار گواهی عدم سازش سه ماه از تاریخ صدور حکم می باشد.

اگر تا پایان این مدت، زوجین یا یکی از آن ها برای ثبت طلاق به دفترخانه مراجعه نکند، گواهی عدم بارداری از درجه اعتبار ساقط می شود.

آیا حاملگی زوجه مانع صدور طلاق توافقی می شود؟

بسیاری از موکلین که برای مشاوره حقوقی یا اهدای وکالت به ما مراجعه می کنند، این سوال رو قبل از مراجعه به پزشک برای گرفتن گواهی عدم بارداری را از ما می پرسند که، آیا بارداری مانع طلاق می شود؟

که در پاسخ باید گفت خیر در صورت بارداری زن، طلاق توافقی صادر می گردد. نفقه ی جنین بعد از طلاق بر عهده ی مرد خواهد بود.

طلاق توافقی با حق الوکاله استثنایی و مناسب توسط وکیل خانواده:

به خاطر دشوار و پیچیده بودن دعاوی خانواده و وجود قانون حمایت از خانواده، در تمامی دعاوی حضور یک وکیل متخصص خانواده و مجرب و کار کشته کاملا ضروری است.

در صورت نیاز به وکیل متخصص خانواده و یا نیاز به تنظیم لایحه  و دادخواست در دعاوی خانوادگی و همچنین مشاوره حقوقی با شماره تلفن وکیل خانواده ما تماس گرفته و یا از طریق فرم (تماس با ما) اقدام به ثبت درخواست جلسه مشاوره نمایید. ما در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت.

شما با انتخاب وکیل از تیم مجرب ما، در واقع بهترین و درست ترین مسیر ممکن برای رسیدن به هدف را انتخاب کرده اید.

شماره تماس: 09125370071

 

1 دیدگاه در “ گواهی عدم بارداری در طلاق توافقی”

  1. […] ممکن است زوجه ها از محل دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق توافقی اطلاع نداشته […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *